Mint köztudott, Ukrajnában évek óta egyre nehezebb a helyzet az évek óta tartó háború, valamint a romló gazdaság következtében. Az itt élők életkörülményei javulás helyett évről-évre romlanak. Ennek következménye lett az egyre nagyobb méreteket öltő szegénység, az elvándorlás, valamint az, hogy a szülők legalább egyike (rosszabb esetben mindkét szülő) külföldön kényszerül munkát vállalni, ami a családok széthullásához vezet. Hogy a mindennapokkal küzdő családokat és egyedül élőket megsegítsük, 2015-ben elindítottuk az „Ukrán válság programot”, s mivel a helyzet azóta nem sokat javult, ezért ezt a mai napig is folytatjuk.
Az „Ukrán válság program” támogatásában nagy segítséget nyújt a Kárpátaljai Ferences Misszió Alapaítvány.
Ezúton is hálásan köszönjük mindenki adományát!
A Szent Márton Karitász Kárpátaljai Megyei Jótékonysági Alapítvány irányítása alatt egy olyan hálózatot építettünk ki elkötelezett, segítőkész emberekből, amely segítségével szinte egész Kárpátalját felölelve rálátást kapunk a rászorulók igényeit és számát illetően, valamint támogatásaink célt nem tévesztve, biztosan a rászorulókhoz jutnak.
Sajnos az Ukrajnában élők helyzete 2015 óta nem sokat javult, sőt a folyamatos infláció miatt az alacsony nyugdíjból (kb. havi 50 EUR) és fizetésből (kb. havi 120 EUR) egyre nehezebb megélni. Ennek következménye, hogy egész családok vándorolnak ki, a fiatalok nem mernek gyereket vállalni (2007 óta 14 millióról 7 millióra csökkent a gyermekkorúak száma Ukrajnában), a családok szétszakadnak, számos házasság széthullik, mert a családapák, vagy anyák külföldön kényszerülnek munkát vállalni, hogy családjukat fenn tudják tartani, a halandóság pedig a negyedik legmagasabb a világon. Az itt maradtak gyakran az alapvető orvosi ellátást sem tudják megfizetni, gyógyszerek nélkül maradnak, sok-sok ember fűtés nélkül, levágott gázvezetékkel próbálja túlélni a telet. A magyarországihoz közelítő árszínvonalú élelmiszerek megvásárlása (pl. 1 liter dobozos tej 0,8 EUR, 1 kg cukor 0,5 EUR, 1 kg disznóhús 4 EUR) is egyre nagyobb gondot jelent a legtöbb családnak.
Hálásan köszönünk minden támogatást, melynek köszönhetően számtalan esetben segítséget tudtunk nyújtani. Az „Ukrán válság program” keretein belül az alább felsorolt módokon folytatjuk a segítségnyújtást:
- Gyógyszer- és pelenka támogatás
Az elmúlt évek anyagi szempontból igen nehéznek bizonyultak és jelenleg is azok: a nem támogatott egészségügyi ellátás, az alacsony fizetések és nyugdíjak sajnos arra késztetik az embereket, hogy döntsenek a között, hogy fűteni szeretnének vagy gyógyszert vásárolni, vagy esetleg enni. A magas gyógyszerárak (melyek gyakran meghaladják az európai gyógyszerárakat) és a gyógyszerek rossz minősége jelentősen megnehezíti az emberek életét. Ezért a válság program keretein belül igyekeztünk és igyekszünk gyógyszer- és pelenka támogatásban részesíteni a legrászorultabbakat. Egyes esetekben elegendő volt a segítségünk mindössze néhány alkalommal (pl. egy beteg teljes felépüléséig), de vannak esetek, ahol a segítséget hónapokon, esetleg éveken keresztül nyújtjuk.
- Élelmiszercsomagok osztása
Korábban is említettük, hogy az élelmiszerek ára 2015 óta rohamosan nő, de sajnos a fizetések és a nyugdíjak nem emelkednek ezzel megfelelő arányban. Ezért a program kezdetén úgy döntöttünk, hogy élelmiszercsomagokat is fogunk biztosítani azoknak a családoknak és személyeknek, ahol ez létfontosságú. Élelmiszercsomagot évente 2-3 alkalommal (elsősorban húsvétkor és karácsonykor) osztunk. Egy csomag a legfontosabb termékeket tartalmazza: rizs, liszt, száraztészta, cukor, étkezési olaj, hajdina, tea, pástétom, ételízesítő. A válság program kezdetétől a mai napig 7 876 élelmiszercsomagot osztottunk ki.
- Gáz/villany költségek fedezése
Az itt élők válságba kerülésének egy további fő oka a rezsi költségek ugrásszerű növekedése volt. Összehasonlításképpen: 2014-ben a gáz ára 1,2 UAH/m³ volt, ami 2015-re 7,2 UAH/m³-re emelkedett, amely hatszoros emelkedést jelent. Jelenleg a lakossági gáz ára Ukrajnában 7,8 UAH/m³. Hasonló növekedés volt szinte minden téren - kivéve a béreket és nyugdíjakat -, ami jelentősen megnehezítette a családok életét. Ezért mindig igyekszünk azokat támogatni akik e legjobban rászorulnak.
- Téli tüzelőfa támogatás. A rezsiköltségek rohamos emelkedése ahhoz vezetett, hogy a családok és egyedülálló emberek jövedelmének túlnyomó része és gyakori esetben az egész része sajnos felhasználódott azok kifizetésére. Ez ahhoz vezetett, hogy sok háztartás ebben a kétségbeesett helyzetben gázzal való fűtés helyett fatüzelésű kazánra állt át. Persze 2015 óta az átállás miatt a vállakozók is átálltak tűzifával és brikettekkel való kereskedésre, ami az utóbbi években ugyancsak áremelkedésekhez vezetett. Ezért már a válság program kezdete óta évi egyszeri alkalommal háztartásonként brikettet vagy tűzifát biztosítunk az arra rászorulóknak.
- Egyéni igényű támogatások
Ezen program keretein belül olyan egyéni jellegű problémákat segítünk megoldani, melyek a fent említett programok egyikébe sem illenek bele. Ilyenkor helyi felelőseink jelzik, mikor és hol van szükség egyedi segítségre. Például: egy idős egyedül élő nyugdíjas néni házának beázik a teteje, de a nyugdíja éppen csak a megélhetésre elegendő, vagy esetleg egy sokgyerekes családnak elromlott a hűtőszekrénye, és nagy szükségük lenne egy újra. De vannak esetek, amikor árvíz, jégeső vagy vihar tesz súlyos károkat az otthonokban, ilyenkor is fontos az egyéni jellegű segítség.
Az alábbiakban néhány egyedi esetet említünk, amikor sikerült segítenünk:
- mosógép vásárlása egy többgyerekes családnak, ahol a mosógép azóta is szinte folyamatosan működik,
- egy járni alig tudó idős néni otthonába sikerült bevezetni a vizet egy szivattyú segítségével, hogy ne kelljen az utcai kútról vödörrel behordania,
- egy enyhén fogyatékos fiú számára vásároltunk egy motoros fűkaszát, amivel meg tudja keresi a mindennapi kenyérre valót,
- egy felfekvés elleni matrac beszerzése egy fekvőbetegnek, mely kicsit könnyít a mindennapok szenvedésein.
- Mezőgazdasági program
Hogy a mezőgazdaságból élőket megsegítsük, megtartsuk őket otthonaikban, és hogy örülhessenek két kezük munkája gyümölcsének, úgy döntöttünk, hogy mezőgazdasági programot is indítunk. Ennek a programnak a keretein belül zsákokban műtrágyát osztottunk és vetőmagokat adományoztunk. Néhány hektáron őszibúzát és kukoricát termesztettünk, illetve egy kaszálót is létrehoztunk. E munkálatok létrehozásával több helyi gazdát is munkára serkentettünk, amivel ők hozzájárultak az élelmiszercsomag és ingyenkonyha program támogatásához (például a gazdáktól kapott búzát megőröltük és a lisztből kenyeret sütöttünk az ingyenkonyhák részére).
- Adminisztratív költségek, közmunka és a szociális munkások bérköltsége
Hogy a felsorolt programok gördülékenyen működjenek, elengedhetetlenek azon személyek, akik a felsorolt programok lebonyolítását irányítják és ellenőrzik. Így körzeti felelőseink (akik teljes állásban dolgoznak) és a szociális munkatársak juttatásokat kapnak, melyeket szintén ennek a programnak a finanszírozásából fedezünk. Az adminisztratív költségek egy része üzemanyagra, kisebb része pedig irodaszerek vásárlására lett felhasználva. Ezen kívül egyes esetekben közmunkákat is támogatunk (pl. temetőgondozónak a bére), vagy esetleg egy egyházközség sekrestyésének a bérkiegészítését. A különböző adminisztratív költségek és a szociális munkások bérköltsége a válság program összköltségének kb. 5%-át teszi ki. A helyi felelősök túlnyomó része viszont önkéntes – nekik általában egy karácsonyi élelmiszercsomaggal háláljuk meg munkájukat.
Minden nagylelkű adakozónak hálás szívvel KÖSZÖNJÜK a támogatását, melynek segítségével fenn tudtuk és tudjuk tartani segítő programjainkat. 2015 tavaszától a mai napig, több mint 4 éve folyik ez a program és előreláthatólag még másfél évig tudjuk fenntartani, az adományoktól függően. A kapott adományok nagyon sokat jelentenek a rászorulóknak ezekben a válságos időkben. Isten áldását kérjük minden jó szándékú adakozóra!
Szabó András,
az egyházmegyei krízisprogram koordinátora