A Ferences Misszió  

   

Hogyan pályázhat?  

   

ofm new

   

kolostor logo

   

Majnek Antal nyugalmazott püspökMajnek Antal nyugalmazott munkácsi püspöknek adományozta a KÉSZ elnöksége a Szent Adalbert-díjat 2022-ben az egyesület kárpátaljai kapcsolatainak segítésében és fejlesztésében, valamint az ott élők hitének és magyarságtudatának megőrzésében végzett több évtizedes, lelkiismeretes és odaadó tevékenysége elismeréseként.

 

A KÉSZ küldöttgyűlésének díjátadó ünnepségén, november 12-én elhangzott méltatás:

Majnek Antal, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye nyugalmazott püspöke 1951-ben született Budapesten. Egy igaz, hiteles ember, egy hitvalló vezető, aki folyamatosan tanúságot tesz Jézus evangéliumáról. A szentendrei Móricz Zsigmond Gimnáziumban érettségizett. Ezt követően a Budapesti Műszaki Egyetemen villamosmérnöki diplomát szerzett, majd egy éven keresztül polgári munkahelyen dolgozott. Egyetemi évei alatt kezdett az emblematikus pap-költő-tanár, Csanád Béla hittanóráira járni, aki a hittanos közösséggel együtt nagy hatással volt rá. Akkoriban döntötte el, hogy Szent Ferenc közösségébe lép. 1977-ben lépett be a ferences rend Kapisztrán Szent Jánosról elnevezett magyarországi provinciájába. Teológiai tanulmányait a ferences rend hittudományi főiskoláján végezte, 1982-ben szentelték pappá. Ezt követően a szentendrei ferences gimnázium tanáraként töltötte fiatal papi éveit.

2 majnek dijatadas1989-től kezdte meg kárpátaljai missziós tevékenységét. Huszttól Técsőig öt templomban szolgált, 1993-tól pedig a nagyszőlősi ferences misszió vezetője és egyben a kárpátaljai magyar hívek vikáriusa is lett. Egyszerű ferences szerzetesként kívánt szolgálni Kárpátalján, nem akart püspök lenni. A kijevi nuncius szavára – miszerint a pápa kérése, hogy püspök legyen – mondott igent, mert a pápa szava számára Isten akaratát jelentette. Szent II. János Pál pápa 1995-ben címzetes püspökké, a kárpátaljai apostoli kormányzóság segédpüspökévé, majd általános helynökévé nevezte ki, 1996. január 6-án pedig ő maga szentelte fel Rómában. „Nagyon nem akartam püspök «úr» lenni, s amikor a Bibliát kinyitottam, azt kaptam az Úr Jézustól: «Ennek (Jézus Egyházának) lettem a szolgája, Isten rendeléséből». Amikor gyöngeségeimnek tudatában az Úrhoz fordultam, akkor pedig ezt válaszolta a Szentíráson keresztül: «Mindent elviselek azáltal, aki megerősít engem». Ezért lett a jelmondatom: «Az Úr az én erősségem».”

Erre különösen nagy szükség volt a ’90-es évek során, hiszen Majnek Antalra hárult a teljes helyi egyházszervezet felépítése, és végül ezt a nagy munkát koronázta meg sikerként a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye pápai megalapítása2002-ben, melynek ő lett az első megyéspüspöke. Erről az időszakról így nyilatkozott egy interjúban: „A munkát szinte két mappával a kezemben kezdtem, mégsem a hatalmas feladatot láttam magam előtt.” Nemcsak a magyar katolikusok püspöke lett a soknemzetiségű egyházmegyében, hanem minden hívéé: az ukránok, a ruszinok, a szlovákok, a németek és a cigányok püspöke is. Nagy erőfeszítéseket tett különféle anyanyelvű hívei egysége és az ökumené érdekében. Orosz, német és szlovák nyelvtudása mellett megtanulta az ukrán nyelvet is.

Majnek Antal papi szolgálatának kezdetétől kiemelt kérdésként kezelte a szegények lelki pasztorációját és a leszakadó térségek felemelését Fontos kérdésnek tekintette a nemzeti összetartozás gondolatkörét is. Szívügye volt a cigánypasztoráció, melynek eredményeként sokan tanultak meg írni-olvasni, dolgozni és főleg imádkozni. Imaházakat is építtetett számukra lakóhelyükön.

Az évek során az egyházmegyéje lakosságát is rendkívüli módon foglalkoztató kérdésekben komoly, nagy szaktekintéllyé vált, és így az Ukrán Katolikus Püspöki Konferenciában a migráció, a cigánypasztoráció és az ökológiai témák felelőse lett. Szívügye a természet tisztasága és regenerációja: a faültetés, a szemétgyűjtés. Elkötelezett híve a teremtésvédelemnek.

Kiépítette a civil teológiai képzést, ezzel enyhítve a hitoktatók létszámhiányát. Húsz új templomot építtetett, komoly karitatív intézményhálózatot hozott létre. Megbízására létrejött Munkácson a Szent István Líceum, valamint több katolikus óvoda és gyermekotthon.

A nemzet határokon átívelő egysége, a kárpátaljai megbékélés és a szegénység felszámolása érdekében végzett vezetői és elsősorban lelkipásztori tevékenysége okán 2009-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje kitüntetéssel ismerték el munkáját.

2019-ben a Mindszenty Társaság Majnek Antalnak a mély hittel és nemzetek feletti odaadó alázattal áthatott több évtizedes püspöki és papi szolgálatáért Mindszenty Emlékérmet adományozott.

Majnek Antal püspök a vezetőséggel2021-ben ünnepelhette püspökké szentelésének 25. évfordulóját, és ekkor töltötte be hetvenedik életévét is. Egészségi állapotának megromlása miatt kérte felmentését az egyházmegye vezetése alól, amit a Szentatya végül 2022 januárjában elfogadott. Azonban azóta is rendületlenül dolgozik, a szegények és a cigányság körében végzett munkájával is a felekezetek közötti párbeszédet és a nemzetek közötti megbékélést szolgálja, emellett kiemelten támogatja a határon átívelő magyar–magyar kapcsolatokat, a megmaradást, a jövő építését. Ezért sem tért vissza szerzetesrendjébe, továbbra is Kárpátalján szolgál, hiszen, ahogy mondta: „püspökből van elég, de tudom, hogy papokból nagyon nagy a hiány, különösen magyar papokból”.

Ezzel kapcsolatosan nyilatkozta: „A Szentírás, különösen az evangéliumok, a szentgyónás, a szentmise újra és újra erőt adtak. Az utóbbi nehéz években megtapasztaltam, mit jelent az Isten mindenható ereje, az Ő szeretete. Ez az Ő mindenhatóságának legszebb, számunkra legfontosabb oldala: az Ő türelme, az Ő irgalmas jósága, amiért örökké hálás leszek. Ezt az örömhírt szeretném továbbadni, továbbra is megosztani, főleg azokkal, akik ezt nem érzik, nem látják, nem hiszik.”

Napjainkban az ungvári járásban, a ráti plébánián lakik, melynek területén az ő kezdeményezésére jöttek létre a gyermekotthonok. Pasztorációs tevékenysége során továbbra is a hátrányos helyzetben élő szegényekkel, szenvedőkkel, a megvetett, elhanyagolt embercsoportokkal foglalkozik, valamint lelkipásztorként szolgálja a híveket az ungvári járásban, Sislóctól Kisszelmencig, öt templomban.

Immár évtizedes kapcsolat fűzi a KÉSZ-hez, rendszeresen segíti a programok szervezését, az anyaországi kapcsolatokat, az adományok eljuttatását Kárpátaljára, ha kell, személyesen is. Mint a KÉSZ barátja a régióban, az ő közvetítésének is köszönhető, hogy meg tudott erősödni a beregszászi KÉSZ-csoport, és létrejöhetett a KÁMME Alapítvány kárpátaljai hálózata.

Összeállította: Keresztes Dénes

 

 

Pin It
   
 

 

online adomanyozas logo



facebook logo