A Ráti Szent Mihály Gyermekotthon egy modern, jól felszerelt rehabilitációs központtal bővült, melyet Áder János magyar köztársasági elnök felesége, Herczegh Anita és Petro Porosenko ukrán elnök felesége, Marina Porosenko adott át június 8-án. Az ünnepélyen továbbá célba ért az Egy vérből vagyunk! véradó, adománygyűjtő futás.
Gui Angéla karitatív futónagykövet szervezésében június 4-én, a nemzeti összetartozás napján indult el az ötnapos, 500 kilométeres futás, melyen neves magyar sportolók és közszereplők is részt vettek. A szervezők fő célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a véradás fontosságára, valamint, hogy adományokat gyűjtsenek a kárpátaljai Ráton megépült Szent Mihály Rehabilitációs Központ javára. A kiindulóponton, Budapesten, másnap Szolnokon, majd Debrecenben és Nyíregyházán szervezett az Országos Vérellátó Szolgálat véradást. Továbbá a városokban adományokat gyűjtöttek a ráti gyermekotthon lakói részére. Az összegyűlt ajándékokat a gyermekotthon újonnan épült rehabilitációs központjának ünnepélyes avatásán nyújtották át.
Az eseményen elsőként Bíró Mária, a ráti gyermekotthon vezetője köszöntötte a jelenlévőket és mondott köszönetet a megannyi támogatásért. Kiemelte a rehabilitációs központ kialakításának a fontosságát, mivel az általa vezetett családtípusú gyermekotthonba gyakran rossz körülmények között nevelkedő gyermekek érkeznek, így mind az egészségügyi, mind a lelki rehabilitációra is szükség van.
A Szent Mihály Egészségügyi-Szociális Gyermek Rehabilitációs Központ névtábláját Potápi Árpád, a magyar nemzetpolitikáért felelős államtitkár és Hennagyij Moszkal, Kárpátalja kormányzója leplezték le. Majd az ünnepélyen jelenlévők egy történelmi szalagátvágásnak lehettek a tanúi, mikor Herczegh Anita és Marina Porosenko vágták át a két nemzet színeiben kihúzott szalagot.
Herczegh Anita örömét fejezte ki, hogy az ukrán elnök feleségével közösen adhatta át a központot: „Ez a gyermekotthon és ez a központ lehetne az összetartozás és az összefogás jelképe is. Számomra azért is fontos, mert a családom egy része az egykori Ung megyéből származik, és a mai napig élnek Kárpátalján is rokonaim.” –Majd köszönetet mondott a központ felépítését és felszerelését támogató helyi, magyarországi, illetve holland, német, osztrák, szlovák szervezeteknek, egyházaknak, magánszemélyeknek. Továbbá elmondta, hogy Magyarország továbbra is folytatja majd humanitárius, kulturális, és gazdaságélénkítő programjait, mellyel támogatja Kárpátalja lakosait. Később Herczegh Anita átadta ajándékcsomagját a gyermekotthon növendékeinek, illetve elmondta, hogy férje, Áder Jánostovábbi 3,2 millió forinttal támogatja a Ráti Szent Mihály Gyermekotthont.
Marina Porosenko háláját fejezte ki Herczegh Anita munkássága felé, azért, hogy számára fontosak ezek a kérdések, illetve, hogy együtt adhatták át a központot, mely csodálatos körülményeket teremt a gyermekek fejlődéséhez, nevelkedéséhez. A Magyarországról érkező futóknak megköszönte jótékony munkásságukat. Illetve köszönetet mondott a magyar állam támogatásáért, megértéséért amit tanúsít, hiszen – véleménye szerint – az európai értékek az jelentik, hogy annak ellenére, hogy határok választanak el, mind egy nagy európai család vagyunk. Az ukrán államfő felesége egy emelőt ajándékozott az otthonnak, mely mozgáskorlátozott növendékeit megsegíti majd a lépcsők legyűrésében.
A beszédek sorát Gui Angéla zárta, aki elmondta, hogy immár második alkalommal futottak Kárpátalja irányába, és reméli, hogy a jövőben az ellenkező irányba is futnak, és a célban, Budapesten találkozik majd a két államfőfeleséggel. Elmondta, hogy összességében több százan futottak szakaszonként velük, továbbá az adományozók által többmilliós pénzösszeg gyűlt össze a gyermekotthon számára, melyet a közeljövőben utalnak át.
Az ünnepély után a díszvendégek közös fogadáson vehettek részt, melyen részt vett Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektora is. A rektorasszony szerkesztőségünknek elmondta, hogy a Herczegh Anitával és Marina Porosenkoval való találkozón arra kérte a feleket, hogy segítsék az oktatási törvény elfogadásának következtében kialakult problémák megoldását. Kérte, hogy a kérdést ne áldozzák fel a politika asztalán, szakmai megoldásra törekedjenek.
A ráti családtípusú gyermekotthonban jelenleg harmincöt magára hagyott gyermek nevelkedik, négy családi házban. A most átadott rehabilitációs központot, a többi között, gyógytornateremmel, zárt úszómedencével, masszázsteremmel, pihenőhelyekkel, mosdókkal, öltözőkkel szerelték fel.
Karpatalja.ma